LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2020/2021
TOIMUNUD ÜRITUSED
LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2020
07.08 TARTU ÜLIÕPILASTEATRI ETENDUS “SAJANDI ÕNNISTUS” LÕÕTSATALUS
Kogupereetendus „Sandi õnnistus” vestab sõnadeta eesti muinasjutte
Tartu Üliõpilasteater (TÜT) toob nii väikeste kui ka suurte vaatajateni lavateose, mis sukeldub meie rahva muinasjuttudesse. Algselt lastele jõuluetendusena mängitud, ent nüüdseks kohandatud ja “Sandi õnnistuseks” ristitud lavatükk järgib TÜT-i varasema lavastuse “Põhjanaela paine” esteetilist ja mängulist keelt. Näitlejate kõne on viidud miinimumini ja loo sisu antakse edasi pillide, kujude, žestide ning liikumistega.
Lavastuse alustekstiks on M. J. Eiseni kogutud eesti rahva muinasjutud teosest “Eesti imede ilmast”. Kui lavastuse algversioon keskendus pigem lugudes avalduvale “imede ilmale”, siis seekord liginetakse materjalile teise nurga alt, lähtudes pigem sõnapaarist „sandi õnnistus“. Nõnda uuritaksegi laval, millise tähenduse või kahetähenduslikkuse see muinasjuttudele taolise aspekti alt annab.
Lavastus pälvis veebruaris Viljandis toimunud üleriigilisel festivalil „Tudengite teatripäevad” publiku lemmiku preemia.
Lisainfo https://www.yliopilasteater.ee/
15.08, 21.08 VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE LAAGER LÕÕTSATALUS
Ootame lõõtspillimängu huvilisi August Teppo Lõõtsatallu lõõtspillimängijate laagrisse:)
Laagri peamiseks õpivormiks on praktiline tegevus erinevate õpitubade ja õpiringide näol. Õpitoad toimuvad nii edasijõudnutele kui algajatele lõõtspillimängu huvilistele. Laagripäevad lõpetame ühismängimise õpitubadega. Õpitubasid viivad läbi: Toomas Ojasaar, Kadri Laube, Harri Lindmets, Ülar Saarniit, Kertu Hordi, Viktoria Misnik, Madleen Olesk.
19.08 KELL 18.00 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS – JUHAN UPPIN “ALLIKAL”
Juhan Uppini doktorikontsert II “Allikal” ehk Teppo-tüüpi lõõtspilli vanem traditsiooniline mängustiil August Teppo ja teiste Vana-Võrumaa lõõtspillimängijate näitel .
22.08 VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE ÜHISMÄNGIMINE VÕRU LINNA KESKVÄLJAKUL
29.08 KELL 11.00 AUGUST TEPPO 145. SÜNNIAASTAPÄEVALE PÜHENDATUD KONTSERT “TEPPOD KOJU”
Üles astuvad Teppo lõõtspillide omanikud ja Võrumaa lõõtspillimängijad.
29.08 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON AEGA”Augsut Teppo Lõõtsatalus
18.00 Muuseum avab uksed
18.30 Kääpa põhikooli näitering
19.30 Muuseumimäng
19.45 Teppo mustrite töötuba
20.30 Lõõtspillimängijad Herbet Konnula ja Oliver Leppik
LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2019
LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE KURSUS NAVI SELTSIMAJAS
02.01, 16.01, 30.01, 13.02, 27.02, 13.03, 27.03, 10.04, 24.04
Osales 20 huvilist
Kursusel õpetasid: Toomas Ojasaar, Harri Lindmest, Alar Vuks, Ülar Saarniit, Viktoria Misnik, Kertu Hordo.
18.05 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON MUSTREID”
18.00 Muuseum avab uksed
18.30 Vastseliina muusikakooli õpilased ja õpetajad
19.30 Muuseumimäng
19.45 Teppo mustrite töötuba
20.30 Võru Muusikakooli õpilased – Kertu Hordo, Viktoria Misnik Ja Madleen Olesk.
13.07 TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLI VALMISTAJATE II KURSUSE LÕPETAMINE LÕÕTSATALUS
13.-14.07 VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE LAAGER LÕÕTSATALUS
20.07 VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE ÜHISMÄNGIMINE KANDLE AIAS
20.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS “EGÄST NUKAST TEPPO MAN”
.Üles astus Eesti Tantsujuhtide Rahvatantsurühm (lühend: ETR) ja lõõtsakuningas Toomas Ojasaar.
Mis saab ühele tantsufestivalile paremaks kingituseks olla, kui see, et külla tulevad pea kõikidest maakondadest ETRis tantsivad tantsuõpetajad. Iga ETRis tantsiv tantsuõpetaja kannab oma paikkonna rahvariideid ja teeb seda uhkusega. August Teppo Lõõtsatalus võib nende esituses näha Eestimaa erinevate paikkondade tantsusüite, nende hulgas ka Vana-Võromaa tantsusüiti. Nemad on need, kes toovad väja erinevatele piirkondadele iseloomuliku tantsukeele. Lisaks saab kuulata lõõtsamängu ja muist toimuvast võiks jääda ka üllatuseks. Kindlasti tasub aegsasti kohale minna või pilet eelnevalt Piletilevist ära osta, sest kohtade arv on Teppo man piiratud.
Foto Gert Lutter
Foto Gert Lutter
OKTOOBER 2019 ALUSATAB III TEPPO-TÜÜPI LÕÕTSPILLIVALMISTAJATE KURSUS VÄIMELA KUTSEHRAIDUSKESKUSES
MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu koostöös Võrumaa Kutsehariduskeskusega korraldab 2019 – 2020 a. kolmanda Teppo-tüüpi lõõtspilli valmistajate kursuse. Kursusele on taas oodatud kõik need, kellel on valmisolek ja soov omandada teppo-tüüpi lõõtspilli valmistamise oskused ning teha valmis päris oma lõõtspill.
VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE KURSUSED NABI SELTSIMAJAS OKTOOBER 2019-APRILL 2020
Kursus toimub oktoobrist-aprillini, iga kuu teisel ja neljandal kolmapäeval Navi Külaseltsi majas. Õppetöö toimub nii suure ringi õpitoas kui individuaalselt. Õppetöö maht on 140 tundi, sellest auditoorset tööd 28 tundi ja iseseisvat tööd 112 tundi. Sihtrühmaks on nii Võrumaa kogenud ja ka algajad lõõtspillimängu huvilised, kes soovivad ühiselt musitseerida ning omandada tantsuüritustel mängimiseks vajaminevat repertuaari. (MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu keskendubki eelkõige teppo tüüpi lõõtspilli kui simmanipilli traditsiooni hoidmisele). Kursust juhendab Võru Muusikakooli ja Mooste Rahvamuusikakooli õpetja Toomas Ojasaar. Samuti annavad oma panuse Võrumaa tuntud pillimehed ja pillimeistrid Alar Vuks, Ülar Saarniit, Taivo Leis ja Harri Lindmets. Koolitus toimub koostöös Rahvakultuuri Keskusega, kes väljastab kursuslastele ka tõendi koolitusel osalemise kohta. Õpitubade toimumisse panustab ka Navi Külaselts, andes vajalikud ruumid MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu kasutusse. Kokkuvõtlikult, MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu ja Võrumaa lõõtspillimängijad on valmis andma oma panuse, et Teppo tüüpi simmani pilli traditsioon Võrumaal säiliks ja edasi kestaks.
LÕÕTSPILLILUGUDE KONKURSS “UMMAMUUDU LUGU”
MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu algatusel toimus Võrus 2019. aastal uute lõõtspillilugude konkurss “Ummamuudu lugu”.
Esimest korda toimunud uute lõõtspillilugude konkursil kuulutati parimaks uueks lõõtsalooks Rasmus Kadaja „Nuiamehe reinlender”. Lugu oli parim nii žürii hinnangul aga osutus häälteenamusega ka rahva lemmikuks.
Teise koha sai Kalev Hellamaa lugu „Talu polka” ning kolmanda Herbert Konnula „Taevasina”. Zürii otsusega anti välja ka kaks eripreemiat, tiitli „Hää lugu” sai nii Kristi Kooli „Õhtune valss” kui Lembit Lingi „Kihnu Virve”. Kokku võttis võistlusest osa 17 lugu, mis oli kirjutatud 13 erineva autori poolt.
„Oli väga pingeline võistlus, kui varasematel lõõtspilli võistumängimistel on tulnud hinnata eelkõige mängijate näpunobedust, siis seekord läks ikka tuliseks vaidluseks milline lugu just oma traditsioonilises lõõtsa stiilis neist kõige omanäolisem on” avaldas oma arvamust zürii esimees Juhan Uppin. Züriis olid lisaks temale veel Kadri Laube, Harri Lindmets, Kait Tamra ning Siiri Konksi.
Konkursi läbiviimisega soovisidki korraldajad anda võimaluse lõõtspillilugude autoritele oma loomingu tutvustamiseks, samas sooviti tõmmata tähelepanu uuele lõõtspilli repertuaarile ning lõpptulemusena selgitada välja parimad uued lõõtspillilood.
Konkurssi korraldas MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu. Läbiviimist toetasid Võru vald, Eesti Kultuurkapital, KÜSK, Võrumaa Arenguagentuur ning MTÜ-d SMIX ning Võru Folkloorifestival.
Vaata uute lõõtspillilugude konkursi videot https://youtu.be/75CYlOs-uak
Foto Aivar Sepp
Foto Aivar Sepp
Foto Aivar Sepp
Foto Aivar Sepp
http://www.lounaleht.ee/index.php?page=1&id=27836&type=2
https://lounapostimees.postimees.ee/term/604478/ummamuudu-lugu
https://lounapostimees.postimees.ee/6792693/vorus-toimub-esmakordselt-uute-lootspillilugude-konkurss-ummamuudu-lugu
https://maaleht.delfi.ee/tasubteada/vorus-toimub-esmakordselt-uute-lootspillilugude-konkurss-ummamuudu-lugu?id=87640411
LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2018
LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE KURSUS NAVI SELTSIMAJAS
17.01, 31.01, 14.02, 28.02, 14,03, 28.03, 11.04, 25.04
Osales 15 huvilist
Kursusel õpetasid: Toomas Ojasaar, Harri Lindmest, Alar Vuks, Ülar Saarniit, Viktoria Misnik, Kertu Hordo.
5.05 LÕÕTSATALU TALGUD
Piirdeaia renoveerimine, koristusööd
19.05 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON PIDU”
Mooste rahvamuusikakooli õpilaste kontsert Muuseumimäng
Võrukeelseid jutud – jutuvestja Helju Kalme, Lõõtsasimman – tantsuks mängib Ants Järv
NÄITUS “TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLIDEL VÕISTUMÄNGIMINE VÕRUS 1971-2017”
Näituse „Lõõtspillide võistumängimine AugustTeppo mälestuseks Võrus ” eesmärgiks on väärtustada ja jäädvustada Võrumaa ühe kuulsaima pillimeistri auks 1971. aastal ellukutsutut üritust, mis jõuab 2018. aasta suvel väärika, 30-nda juubelini.
Pillimeister August Teppol ja tema lõõtsapärandil on väga eriline koht nii Võrumaa, kui kogu Eesti kultuurielus. Seda on ka vääriliselt hinnatud: 2012. aastal kanti teppo-tüüpi lõõtspilli valmistamine ja mängimine Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, 2017. aastal valis kultuurpärandi aasta juhtnõukogu koos muinsuskaitseametiga August Teppo 2018. aasta kultuuripärandi üheks aasta „näoks“. Üheks olulisemaks pärandiks võib aga lugeda ka tema mälestuseks korraldatavat võistumängimist teppo tüüpi lõõtspillidel.
August Teppo mälestuseks toimunud võistumängimiste ajalugu kandub aastasse 1971, kui Võru RSN Täitevkomitee kultuuriosakonna juhataja Ilmar Kudu eestvedamisel toimus 5.juunil, Võru kultuurimajas Kannel esimene võistumängimine. See kestis 2 – 3 tundi, mängijaid hindas žürii . Hiljem mindi Loosu külla August Teppo tallu, kus pillimänguga avaldati austust pillimeistrile.
Sarnase formaadiga on üritus jätkusuutlik olnud 46 aastat. Järjepidevalt on see toimunud 1995. aastast alates, kui üritus lisati Võru Folkloorifestivali programmi. Nende aastate jooksul on võistumängimisi väisanud kogu eesti lõõtspillimängijate paremik ning kroonitud on 4 Lõõtsakuningat. Kuid kes ja millal osalesid? Milliseid lugusid, millistel pillidel mängisid? See on nii Võrumaa kui kogu Eesti jaoks pärand mis väärib jäädvustamist.
20 tahvlist koosnev näitus avatakse Võru Linnagaleriis 25.juunil. Näitus jääb avatuks 30.juulini . Sellesse ajavahemikku jääb ka 30. korda toimuv võistumängimine ning samuti kaks suuremat rahvarohket üritust: XXIV Võru pärimustantsu festival ning ja Võru linna lastefestival.
Pärast selle ajavahemiku lõppu arvatakse näitus MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu hallatava Lõõtsamuuseumi püsiekspositsiooni hulka.
06.07 A. TEPPO NIMELISE LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE VÕISTUMÄNGIMISELE PÜHENDATUD KONVERENTS VÕRU KANDLES
Teppo konverentsil keskenduti aruteludesse: mis on Teppo tüüpi lõõtspillis nii erilist, et ta pole vajunud aegade hämarusse? Kuidas toimus lõõtspillide valmistamine Teppo eluajal ning millisel moel tänapäeval pille valmistatakse? Kuidas pille häälestatakse ning mis ikkagi on „Teppo timmi” saladus? Mis on muutnud lõõtspillimängu nii populaarseks ning kuhu edasi?
Ettekannetega aitasid neid teemasid avada lõõtspilliõpetaja ja lõõtsakuningas Juhan Uppin, Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa, lõõtspillimeister- ja õpetaja Heino Tartes ning pillitöökoja Härmoonik lõõtspillimeister Leho Laaser.
Konverents toimus koostöös MTÜ Võru Folkloorifestival
Konverentsist tehti veebiülekanne ning see on järelvaadatav https://www.youtube.com/watch?v=IsKYEiYQuc8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3tlR-ciLMnRyG7BTNAJ-5Jzncw-kPY6330dPVvO2X0tRFxq73qsxe9LRs
06.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS –
Kolm lõõtsakuningat – Juhan Uppin, Toomas Ojasaar, Ott Richard Leitham
6. juulil toimuva pärimuskontserdi raames soovime vääriliselt tähistada August Teppo mälestuseks peetava Teppo tüüpi lõõtspillide võistumängimise 30. juubelit.
Kontserdil astuvad üles kolm lõõtsakuningat – Juhan Uppin, Toomas Ojasaar ja Ott Richard Leitham. Kontsert tuleb kindlasti kolme kuninga vääriline, sest kohal on seitsmekordne, kuuekordne ning neljakordne võistumängimise võitja.
Eriline on kontsert ka selle poolest, et kolme lõõtsakuningat on esinemas kuuldud küll eri aegadel, kuid tänavu saavad nad 6. juulil August Teppo Lõõtsatalus kokku ühisel kontserdil.
21. 07. TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLIVALMISTAJATE I KURSUSE LÕPETAMINE LÕÕTSATALUS
Kursus toimus Võrumaa Kutsehariduskeskuse Tehnomajas
Kursusel osales 15 huvilist (4 naist ja 11 meest)
Kursuse õppejõud Heino Tartes ja Taavi Pumbo
Kursuse läbiviimist toetaS LEADER programm
10.08 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS –
Ansambel “Lõõtsavägilased”
Lõõtsavägilased ansamblisse kuuluvad kolm noort lõõtsameest Andres Eelmaa, Rasmus Kadaja, Tobias Tae ja ansambli juhendaja Margus Põldsepp
ALUSTAB TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLIVALMISTAJATE II KURSUS OKTOOBER 2018-JUUNI 2019
Kursus toimus Võrumaa Kutsehariduskeskuse Tehnomajas
Kursuse osaleb15 huvilist (4 naist ja 11 meest)
Kursuse õppejõud Heino Tartes ja Taavi Pumbo
Kursuse läbiviimist toetab LEADER programm
LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2017
LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE KURSUS NAVI SELTSIMAJAS VEEBRUAR-MAI 2017
Kursus toimus Navi Seltsimajas
Kokku toimus 5 kokkusaamist
Osales 12 lõõtspillimängu huvilist
Õpetasid Toomas Ojasaar, Heino Tartes, Riho Pähn, Kristin Semm, Johanna Johanson
06.05. LÕÕTSATALU TALGUD
Piirdeaia renoveerimine, heakorratööd
20.05. MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON MÄNGE” LÕÕTSATALUS
18.00 Lõõtsamuuseum avab uksed
18.30 Mängivad lõõtsad, esinevad Kadri Laube ja Mõniste Kooli Muusikapesa lapsed
19.30 Muuseumimäng
19.45 Kreutzwaldi jutte võru keeles vestavad Helju Kalme ja Ruth Toots
20.30 TANTSUTUBA Pärimustantse- ja mänge õpetab Kadri Lepasson
05.-09. 07.2017 VÄIKEKANDLE VALMISTAMISE LAAGER
Laager toimus Võru Kesklinna Kooli tööõpetusklassis
Laagris osales 10 huvilist
Kandlevalmistajaid õpetas kandlemeister Mihkel Soon
16.06. PÄRIMUSKONTSERT JA TANTSUÕHTU LÕÕTSATALUS
Kristi Kool, Janne Suits ja Võrumaa lõõtspillimängijad
Duo Janne Suits ja Kristi Kool sündis 2014. aasta suvel. Nende rahvamuusikute huviobjektiks on peamiselt eesti lõõtspilli ja viiuli repertuaar ning täpsemalt just tantsumuusika mängimine. Need kaks pilli, nyckelharpa (nuppviiul) ja eesti lõõtspill, kõlavad helipildilt imeliselt kokku.
Mõned helinäited: https://soundcloud.com/suitsjakool
07.06 UPPSARI POPFOLK TANTSULAVASTUS “PÄRIS.ARMAS.SÕBRALIK.KAMP”
Uppsari popfolk tantsulavastus Päris.Armas.Sõbralik.Kamp.
Uppsar võtab maskid eest ja astub lavale ausa ja vahetuna. Kirgliku ja julgena. Teeme seda, mida kõige rohkem armastame – tantsime kogu hingest. Laval on energia ja hellus, rütmid ja vaikuse õrn paitus. Laval oleme individualistid ja oleme meeskond, rikume reegleid ja austame reegleid. Laval on meie lugu. Laval on Uppsar.
07.06. PÄRIMUSTANTSUÕHTU LÕÕTSATALUS
Ansambel “Tuulelõõtsutajad”
28. 07 LÕÕTSAMUUSEUM TEGEVUSTE TUTVUSTAMINE MAANTEMUUSEUMI SÜNNIPÄEVAL
26.11 LÕÕTSAMUUSEUMI TEGEVUSTE TUTVUSTAMINE VÕRUMAA VABAÜHENDUSTE MESSIL
ALUSTAB TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLIVALMISTAJATE I KURSUS KOOSTÖÖS VÕRUMAA KUTSEHARIDUSKESKUSEGA
OKTOOBER 2017-JUUNI 2018
Kursus toimus Võrumaa Kutsehariduskeskuse Tehnomajas
Kursuse osales 15 huvilist (4 naist ja 11 meest)
Kursuse õppejõud Heino Tartes ja Taavi Pumbo
Kursuse läbiviimist toetab LEADER programm
LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2016
07.05 LÕÕTSATALU TALGUD
Piirdeaia renoveerimine, küüni koristamine.
14. 05 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON LAINEID”
Võrumaa lõõtspillimängija Alo Pihu ja jutuvestja Silvi Jansons.
Muuseumimäng
Avatud on kodukohvik
17. 06 PÄRIMUSTANTSUÕHTU LÕÕTSATALUS
Toomas Ojasaar ja Richard Ott Leitham
08. 07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS
Ansambel „Lõõtsavägilased”
15. 07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS
Rahvamuusikud Kail ja Enrik Visla
Oleme kaks rahvamuusikut – Kail ja Enrik Visla. Mängime erinevaid pille (torupill, viiul, lõõts, karmoška, parmupill, flööt jne.), õpetame tantse, tutvustame pille, laulame ja mängime koos teiega.
01.08-7.08 KOGUPERE SUVELAVASTUS “TERE-TAREKE, SIIN ELAB MUINASJUTT”
See on lustlik kogupereetendus, kust laps leiab muinasjutud ja täiskasvanu ohtralt äratundmist ning satiiri.
Tänases “Tarekeses”, mille pisike tüdruk Liisi endale avastab, elavad vene juurtega Karu, puhast tõugu eesti Lehm, kikilipsuga üle suure lombi tulnud Konn, ärapõlatud Kass ja arg Jänes. Ei puudu ka jahimees ja kõigi poolt kardetud ajakirjanik. Lõõtsatalule kohaselt musitseerib ja lööb laulu lõõtsa mängiv Rohutirts.
Stsenarist ja idee autor: Heiki Kelp, lavastaja: Kadi Kronberg. Mängivad: Agur Seim, Toomas Ojasaar, Voldemar Tilgor, Heino Pall, Airi Pütsep, Liisi Parm, Eveliis Kallas, Jaan Ossis. Valgus- ja lavatehnik: Andres Jukk.
http://www.vorukannel.ee/index.php?ent=1
https://www.facebook.com/V%C3%B5ru-Kultuurimaja-Kannel-V%C3%B5ru-Culture-Center-Kannel-336933813166/
LÕÕTSAMUUSEUMI SÜNDMUSED 2015
17.01 LÕÕTSATALU TEGEVUSTE TUTVUSTAMINE ÜRITUSEL “AVATUD LÕÕTSAD” PÕLVAS
02.05 LÕÕTSATALU TALGUD
Piirdeaia renoveerimine, üleüldised korrastustööd.
16.05 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON MUUSIKAT”
Filmi “August Teppo ja tema lõõts” esilinastus Muuseumimäng
Lõõtspillimängija Toomas Ojasaare kontsert
03.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS
Ansambel “Rüüt”
17.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS
Tarmo Noormaa ja Lauri Õunapuu
02.08 LÕÕTSAMUUSIKAL “SIMMANILUGU”
Esietendus 2. augustil Teppo Lõõtsatalus (Loosu küla, Võru vald)
Võru Kandle suvelavastus
Stsenarist ja idee autor Heiki Kelp, lavastaja Ago Soots (VAT Teater), kunstnik Okeiko
Mängivad: Sander Lebreht, Meelis Põdersoo (VAT Teater), Agur Seim, Toomas Ojasaar, Aira Udras, Airi Pütsep, Harri Lindmets, Kaspar Kaasla
Tantsijad: Võru segarühm Siisik, juhendaja Marianne Jaanson.
2015. aastal möödub 140 aastat lõõtspillimeistri August Teppo sünnist. Teppo Lõõtsatalu õuel mängitav lõõtsamuusikal «Simmanilugu» sobib antud konteksti meenutama pillimeistrit, tema loomingut ning ajastut, milles ta elas ja töötas.
Külanoored lähevad simmanile. Selleks läbitakse tarvilikud rituaalid ja pikk metsatee, kus avanevad noorte karakterid. Simmangi on osa kombestikust, kuhu kuulub nii tants kui armastus, aga ka ärplemine ja külakaklus. Teekond koju võtab kokku saadud emotsioonid. Peategelase ja jutustaja Oskari noorel eluteel oli see eneseleidmise aeg. Lõõtsal on kogu loos oma kindel koht. Lõõtsa järel minnakse kuhu iganes ja millal iganes. Muusika avab inimhinged, toob sinna nii rõõmu kui kurvastust.
Näidendi stsenaarium põhineb 1932. aastal Väimelas Väiso külas elanud noormehe Ossi Kuruski dokumentaaljutustusel. Sellest tulenevalt on nii mängupaik, tegevustik, kombed, riietus kui ka isegi karakterid kohapeal reaalselt eksisteerinud.